Diecezja Białostocka
Diecezja Bydgoska
Diecezja Częstochowska
Diecezja Gdańska
Diecezja Kaliska
Diecezja Katowicka
Diecezja Krakowska
Diecezja Lubelska
Diecezja Łódzka
Diecezja Pelplińska
Diecezja Poznańska
Diecezja Rzeszowska
Diecezja Wrocławska
Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska
Diecezje Warszawskie

Pożegnaliśmy naszego Kolegę Henryka Dąbrowskiego

Ostatnie pożegnanie ś.p. magistra farmacji Henryka Dąbrowskiego

Dnia 6 lutego 2021 roku pożegnaliśmy w Urzędowie ś.p. mgr farm. Henryka Dąbrowskiego, długoletniego kierownika (od1962-do1991) a potem właściciela miejscowej apteki. Uroczystość pogrzebowa rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Mikołaja i Św. Otylii, którą sprawował proboszcz w asyście wielu księży. Oprawę muzyczną uświetniła orkiestra dęta straży pożarnej, której magister był współzałożycielem i fundatorem instrumentów, oraz chór parafialny. Niezliczona ilość kwiatów, wieńców, zamówionych ponad siedemdziesiąt Mszy Świętych w intencji zmarłego, poczty sztandarowe, świadczyły kim naprawdę był Ś.P. zmarły. 

Mgr farm. Henryk Dąbrowski, był działaczem społecznym, samorządowym, wielkim patriotą i dobrym człowiekiem. Służył swoją wiedzą fachową i empatią mieszkańcom swojej małej ojczyzny. Wyrazem wdzięczności, za Jego wielką służbę ludziom, był tak liczny ich udział, w tej smutnej uroczystości. Słowa podziękowania za jego piękne życie skierowły władze lokałne, Kuria Biskupia, Urząd Marszałkowski z Lublina i Rodzina. W imieniu aptekarzy, oraz licznie zebranych farmaceutów, pożegnał ś.p. mgr farm. Henryka Dąbrowskiego Prezes LOIA dr hab. n.farm. Tomasz Baj. Mgr farm. Henryk Dąbrowski był współzałożycielem Koła Emerytów i Rencistów Farmaceutów przy LOIA (w 1995 r.). Był również współzałżycielem Lubelskiego Koła Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.

Podsumowując. Śmierć przychodzi cicho, niespodziewanie. Nigdy nie jest na nią odpowiednia pora. Jest zawsze nie proszona. Jest zawsze gościem, nie na czas. Drogi Panie Magistrze, jako farmaceuta byłeś znany ze swojej życzliwości i dobrego serca. Krzywda drugiego człowieka nigdy nie była Ci obojętna.Gdy ktoś potrzebował pomocy, lub dobrej rady, nigdy nie odmawałeś. Twoja niezwykłość  przejawiała się w dobrych czynach, gestach, pięknym słowie Kochałeś Boga, Ojczyznę i Rodzinę.
                                                                   
Drogi Panie Magistrze, miarą wielkości człowieka, jest pustka jaką po sobie pozostawia, gdy odchodzi. Twoje odejcie to ogromna strata. Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile, na spotkaniach i wyjazdach. Dziękujemy że dzieliłeś się z Nami, swoim życiowym doświadczeniem i pasjami. Dziękujemy za każdy odruch serca, który był Nam, przez Ciebie dany. Dziękujemy Bogu za Twoje piękne godne naśladowania życie. Takich ludzi jak Ty, się nie zapomina. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach, umysłach i pamięci. Choć przyszło nam się rozstać to mocno wierzymy w to, że spotkamy się kiedyś razem w Domu Ojca. Do zobaczenia w Niebie !!!

STOWARZYSZENIE FARMACEUTÓW KATOLICKICH POLSKI  

          ***                         

Drogi Panie Magistrze! – tak się do Ciebie, Panie Heniu, zwracaliśmy.
Odszedłeś tak szybko i niespodzianie, że nie zdążyliśmy sobie pogadać o całej tej sytuacji, w jakiej nam wypadło żyć. Kiedy przed świętami Bożego Narodzenia rozmawialiśmy telefonicznie, życzyliśmy sobie m.in. rychłego spotkania. Już się tu na ziemi nie spotkamy – ale to nie koniec. Poznałem Ciebie, panie Heniu, dość dobrze – i wiem, że Twoja wiara i Twoje szlachetne życie dadzą Ci Niebo. Tam się spotkamy i pogadamy, tak ufam…

Św. Jan Paweł II pisał: „Przecież nie cały umieram. To, co we mnie niezniszczalne, trwa…” To „niezniszczalne” to dusza człowieka. Ale to także pamięć: o Twoim świadectwie wierności Chrystusowi, Ojczyźnie i Kościołowi. O Twojej życzliwości wobec wszystkich ludzi, także szczególnie wobec mnie. O Twojej gotowości do pracy dla środowiska farmaceutycznego i trudzie w to włożonym.  O Twojej trosce o najbliższych i zatroskaniu o przyszłość Polski. 

Dziękuję Ci za to oficjalnie jako duszpasterz i mniej oficjalnie, jako Twój – jak mniemam – przyjaciel. Modlę się za Ciebie i razem z Tobą.
Najbliższej Rodzinie, przyjaciołom, farmaceutom i wszystkim, których ta śmierć dotknęła, składam wyrazy współczucia i modlitewnej pamięci. Nie mogę z przyczyn obiektywnych sam uczestniczyć w pogrzebie, choć serce mi się wyrywa do Urzędowa. Łączę się z Wami duchowo i pozdrawiam.
Panie Magistrze do zobaczenia w Niebie!

Ks. Tomasz Dumański, archidiecezjalny duszpasterz farmaceutów.
           

Życiorys .ś.p. mgr farm. Henryka Dąbrowskiego

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 6 lutego 2021 r. w kościele parafialnym w Urzędowie o godz. 11:30

 


©Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski 2024 O nas Diecezje Kontakt
Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu