Diecezja Białostocka
Diecezja Bydgoska
Diecezja Częstochowska
Diecezja Gdańska
Diecezja Kaliska
Diecezja Katowicka
Diecezja Krakowska
Diecezja Lubelska
Diecezja Łódzka
Diecezja Pelplińska
Diecezja Poznańska
Diecezja Rzeszowska
Diecezja Wrocławska
Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska
Diecezje Warszawskie

Ogólnopolskie rekolekcje w Rzeszowie 2019

Krzyża bez Miłości nie uniesiecie

Nie trzeba zmieniać drogi, nie trzeba zmieniać zawodu, nie trzeba zmieniać powołania… trzeba tylko pilnować, żeby mieć przed sobą wartości.”  O tych wartościach mówił nam Ks. Łukasz Plata podczas Ogólnopolskich Rekolekcji dla Farmaceutów z bł. Karoliną „na Taborze” w Rzeszowie. Ks. Łukasz Plata

spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie spotkanie farmaceutów katolickich w Rzeszowie

 

Wartości te ukazuje nam młoda dziewczyna, która swoim życiem i męczeńską śmiercią zaświadczyła, że jest coś więcej niż troska o doczesność a nawet troska o samo życie. Karolina – patronka Diecezji Rzeszowskiej; patronka i świadek obrony wartości na dzisiejsze czasy, gdzie mylą się pojęcia, a tolerancja prowadzi do zatracenia godności człowieka. Dlatego, zastanawiałem się nad przesłaniem błogosławionej Karoliny dla Was Farmaceutów. Specyfiką tych naszych rekolekcji jest to, że myśmy wczoraj tam byli w Zabawie, mogliśmy zobaczyć cztery miejsca, z którymi związane jest przesłanie dla was.

Pierwsze miejsce Sanktuarium – sarkofag Karoliny – to miejsce pokazuje, co jest w życiu najważniejsze, gdzie jest źródło łask; przez to symboliczne umiejscowienie sarkofagu pod ołtarzem, Karolina pokazuje, że źródłem łaski nie jest ona, ale Jezus Chrystus, który na ołtarzu się składa, tym źródłem łaski nie jest Karolina, nie są jej kości, ale Jezus, który zmartwychwstał i żyje. To jest pierwsze przesłanie, które ustawia nam Boga na pierwszym miejscu.

Człowiek, który jest prawdziwie wolny nie boi prawdy i potrafi prawdę nazywać po imieniu, po prostu mówię prawdę i to jest wyraz wolności. Nie boi się prawdy nawet, kiedy ponosi konsekwencje. W aspekcie wolności to wasza wolność jest bardzo często wystawiana na próbę. Karolina może być wzorem żeby nie akceptować zła bez walki. Zachęcam, aby iść za głosem sumienia, aby niekiedy podpowiedzieć człowiekowi rozwiązanie zgodne z katolicką nauką moralności, aby nie bać się mówić o skutkach zła.

Drugie miejsce, ważne w kontekście Karoliny, to jest jej dom. Dom gdzie była uczciwość, pracowitość; wszystko przeniknięte miłością i Boży ład. Boży ład w rodzinie. Karolina wskazuje tu na wartości; prawdziwe szczęście nie da się kupić za pieniądze. Można kupić wspaniały dom, ale nie rodzinę. Można kupić wspaniałe łóżko, ale nie sen; można kupić drogi zegarek, ale nie czas; można kupić mądrą książkę, ale nie wiedzę; można kupić, stanowisko, ale nie szacunek; można kupić lekarstwo, ale nie zdrowie; można kupić krew, ale nie życie.Tej uczciwości, tej pracowitości, tego Bożego ładu tego zainteresowania, tej empatyczności oczekują od was ludzie, ale nie tylko w środowisku pracy, ale też i najbliżsi w rodzinie. Porządek miłości to Bóg, dom rodzinny; małżeństwo, dzieci, rodzina bliższa, dalsza, praca …

Trzecie miejsce to grusza. Ta grusza była świadkiem apostolskiej działalności i gorliwości Karoliny. Obok tej gruszy w sposób naturalny gromadziły się dzieci, pasły krowy, a ona tam je katechizowała. Dla farmaceuty tym naturalnym środowiskiem ewangelizacji i apostolstwa jest apteka. To są subtelne przynaglenia, aby coś powiedzieć, zapytać, zainteresować się, uśmiechnąć.

Czwartym miejscem to miejsce gdzie widnieje Krzyż z napisem Wiara i Miłość Zwyciężyła. Nie da się iść za Panem Jezusem w ciepłych kapciach i w fotelu. Jemu jest zimno, nie ma pracy jest bity, bezdomny, żebrze, umiera na najgorszym łóżku w szpitalu, rozebrany do naga, żeby nie zmieniać zbyt często piżamy, patrzy pustym wzrokiem przez okno domu starców na tłum idących do kościoła. (Matka Małgorzata Chmielewska).

 Bóg przychodzi do nas codziennie i prosi o miłość, ale przychodzi w przebraniu. Codziennie do was przychodzą chorzy, codziennie spotykacie się z cierpieniem, ludzką biedą; ile potrzeba miłości, aby się do tego nie przyzwyczaić, ile potrzeba miłości, aby potrafić współczuć chorym, aby okazać im cierpliwość i zrozumienie. Ten obraz niech wam towarzyszy; że ten człowiek, który przychodzi to jest Jezus w przebraniu, który chce Ci coś powiedzieć, coś przekazać, który chce, żebyś się o niego zatroszczył. Zanim Karolina oddała życie z miłości do Boga wcześniej to życie wypełniła miłością do ludzi. 

Wiara i Miłość Zwyciężyła. To jest to przesłanie z tego miejsca ostatniego: pielęgnujcie wiarę, pielęgnujcie miłość. Testament z Krzyża jest taki: weź moją miłość i Maryję za Matkę.

Miłości bez Krzyża nie znajdziecie, a krzyża bez Miłości nie uniesiecie. 

Fragmenty homilii ks. Łukasza Platy wygłoszonej na zakończenie rekolekcji

 

 


©Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski 2023 O nas Diecezje Kontakt
Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia pełnej funkcjonalności serwisu